15 grudnia 2016 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbyła się promocja XVIII tomu rocznika „Małopolska. Regiony – regionalizmy – małe ojczyzny”.

Dyrektor WBP w Krakowie Jerzy Woźniakiewicz powitał wszystkich zebranych gości – szczególnie Autorów oraz grupę dzieci i młodzieży ze Szkoły Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej z Bukowiny Tatrzańskiej przybyłą pod opieką Bartłomieja Koszarka – dyrektora Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej, Alicji Wierzbanowskiej – instruktora ds. promocji w Bukowiańskim Centrum Kultury, Wojciecha Kubina – dokumentującego występ Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej (instruktorem zespołu jest Agnieszka Koszarek i Janusz Łukaszczyk-Kołoc)

Chwilą ciszy uhonorowano ks. Władysława Pilarczyka, współtwórcę rocznika, Honorowego Prezesa MZ RTK, zastępcę redaktora naczelnego.

Redaktor naczelny rocznika zaprezentował tematy nowego tomu, wręczył autorom publikację, podziękował im za współpracę i zaprosił do dalszej, jeszcze bardziej owocnej pracy.

Po podziękowaniach zespół regionalny z Bukowiny Tatrzańskiej został poproszony o występ. Zaprezentowano pieśni i melodie Skalnego Podhala na nuty ozwodne i krzesane, zbójnickie i wierchowe. Zespół przedstawił tradycyjne tańce Skalnego Podhala: krzesane, drobne, ozwodne, zbójnicki. Udział wzięło 20 osób: tancerzy, muzyków i śpiewaków, w tym kapela zespołu (3 pary skrzypiec i basy)

Zespół jest laureatem wielu nagród, między innymi podczas „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej, „Przeziyracki Młodyk Toniecników i Śpiywoków Góralskich”, „Duchowych nut” w gminie Czarny Dunajec, „Konkursu Śpiywoków

i Toniecników” w Białym Dunajcu i innych odbywających się na terenie Podhala (http://festiwal7kultur.pl/mali-wiyrchowianie-z-bukowiny-tatrzanskiej-podhale/).

Na małej wystawce w sali, gdzie odbywała się promocja zaprezentowano także  prace dzieci i młodzieży ze Szkoły Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej przy Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” im. Franciszka Ćwiżewicza

w Bukowinie Tatrzańskiej:

Sekcja Ceramika (instruktor Agata Patykowska – Soszka)

Sekcja Rzeźba i snycerka (instruktor Jan Łukaszczyk)

Sekcja Malarstwo na szkle (instruktorzy Teresa Skupień i Dorota Stępel)

Tradycyjnie patronat honorowy nad wydawnictwem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa.

Z egzemplarzy wszystkich tomów „Małopolski” można skorzystać w Czytelni Zbiorów o Krakowie i Małopolsce WBP w Krakowie.
Zakup rocznika jest możliwy w bibliotece, piętro I, pokój 125. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem tel. 12 37 52 232 lub mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Fot. IG